Kozmetika a história

09.04.2020

Kozmetika", sa zrodila z túžby po kráse. V starších dobách sa kozmetika definovala ako umenie uchovať, zlepšiť, alebo obnoviť krásu ľudského tela. Bola teda považovaná za umenie. A už samo slovo kozmetika pochádza z gréckeho výrazu ,,kozmos" umenie krášliť. Používanie kozmetických prípravkov v histórií dosiahlo najväčší rozmach v Egypte. Archeológovia našli množstvo nádobiek, kozmetických lyžičiek, paliet či dóz.
V tejto dobe bolo líčenie dôležité pre ženy aj mužov.
Základ líčidiel tvorili drvené nerasty, najmä olovo, galenit, malachit, sírnik, ktoré sa zmiešali s olejom, husacím sadlom, medom, drevnom uhlí, atď. Na telo a tvár používali hlinu z pobrežia rieky, ktoré sa používali ako make-up. Na zvýraznenie očí sa používalo černidlo kajál, ktoré navyše chránilo oči pred ostrým slnečným žiarením a prachom.

Medzi obľúbené kozmetické prípravky v Egypte patrili aj vonné masti,mydlá, parfumy a oleje pripravované z extraktu rastlín ako je šafran, aloe, škorica či myrha. Tie sa využívali najprv len pri obradoch a na balzamovanie, takže prístup k ním mali len kňazi. Neskôr sa parfumy bežne aplikovali aj na nábytok, postele či oblečenie. Viac ako dnes sa používali destilované kvetinové vody, najmä z ruže.

Púder z hliny evidentne obľubovala aj Indická princezná